SC140M-055-C-SK-C (PK-50)
Socket Cap Screws - M14 - 14x2mm - 55 mm - High Tensile Steel / Black Oxide Alloy Steel Screw
Skip to product information
1 of 4
Equivalent
Brighton Best
Store: Minibearings - Miniature Bearings Australia - Domestic & Export Additional resources:
PDF Screws Catalogue
Washers
Nuts
Price:
Priced, Stocked and Sold Per 50 Units
Excludes GST and overseas Taxes & Duties
Backorder
Order 50 or more pack (2500 pcs)
Backorder now! Backorders are expected before May 28, 2026
Base Category: Screws - Socket Cap
Top Level Category: Screws - Socket Cap - Alloy Steel - Black Oxide
Product Details
Thread Size (C): M14 (14x2mm)
High Tensile Steel Black Oxide
  • Thread Length (L): 55mm
    (55mm is 2.165 in.)
  • Material: High Tensile Steel / Black Oxide
  • Head Length (B Max.): 14.0mm
  • Head Diameter (A Max.): 21.3mm
  • Drive Depth (E): 7.00mm
  • Shank Diameter (C): 13.73 - 14.00mm
  • Hex Key (D): 12.00mm
  • Pitch: 2.000mm
  • Threads Per Inch: 12.7TPI
  • Min thread Length: 40mm